žemle (1/2 ks na porci)
nebo toastový chléb 1 plátek na porci
máslo na potření
1 plátek dobré šunky na porci
1 ztracené vejce na porci
lžička sekané pažitky
Na holandskou omáčku
75 g másla
2 žloutky
citrónová šťáva z půlky citrónu
sůl a pepř
čerstvý estragon
ocet
POPIS PŘÍPRAVY :
Nejdříve si připravíme holandskou omáčku: Základem omáčky jsou dva žloutky, trocha citrónové šťávy. V pánvi rozpustíme máslo, přecedíme je přes suché síto a tak odstraníme případné nerozpustné kousky. Taky ovšem můžeme rovnou použít přepuštěné máslo. Misku se žloutky a citrónovou šťávou postavíme do horké vodní lázně a metlou šleháme.Jak se bude směs zahřívat směs bude postupně houstnout, bubliny z omáčky zmizí a bude krásně hladká a krémová. Pak sejmeme omáčku z lázně, ale stále šleháme a přitom do směsi přidáváme tekuté máslo . . . .a stále nepřestáváme šlehat!! Omáčka se stává stále krémovější a lesklejší, tak ji ochutíme ji solí a pepřem ; kdyby byla příliš tuhá můžeme ji rozředit trochou citrónové šťávy a vody. Měla by být tak hustá, aby se udržela na obrácené lžíci a tuto vynikající kvalitu si udrží holandská omáčky asi hodinu, takže je ji možno připravit v tomto předstihu. Na závěr okořeníme sekaným estragonem. Trochu jiný postup je ve skupině Omáčky.
Pak si připravíme šunku: Nepříliš silné řezy kvalitní vepřové šunky potřebujeme napřed ohřát. Do misky urovnáme plátky šunky, zalijeme ji několika lžícemi vody. Nejlépe je k tomu možno použít mikrovlnnou troubu. Přikryjeme je v nekovové misce potravinovou fólií a vložíme do mikrovlnné trouby a dobu ohřevu určuje výkonnost trouby. Uvolněná pára šunku zvláční. V některých variantách receptu je šunka nahrazováne dokřupava vypečenou slaninou. Nakonec připravíme ztracená vejce: Do hrnce dáme vodu a uvedeme do varu. Její potřeba opravdu hodně a proto požijeme poměrně velký hrnec.Voda je nažloutlá, protože jsme jí okyselili vinným octem.( na 1 litr 2-3 lžíce 8% octa ?) . Vodu nesolit! Šlehací metlou roztočíme vodní hladinu a vytvoříme malý vír. Var nesmí být příliš prudký. Když do vody z co nejmenší výšky do středu víru pustíme rozbité čerstvé vejce, například z misky nebo sběračky, tak bílek odtředivou ( tedy správně dostředivou ) silou víru obalí žloutek. A vše drží krásně pohromadě. To je dílo octa a vodního víru. Vaříme asi 2 – 3 minuty, vyjmeme děrovanou naběračkou. Aby bylo ztracené vejce opravdu dokonalé nesmíme je zapomenout ochladit a ochutit pepřem a solí., ale nepřehánět to! Teď vložíme do trouby půlky žemlí, potřené máslem a když je za chvilku vyjmeme jsou již krásně nahnědlé. Případně opečeme oblíbeným způsobem toustový chléb, úplně správně by to měly být anglické snídaňové muffiny. Zbývá než pokrm pěkně naservírovat na talíř: Doprostřed misky položíme krásně opečenou žemli, na ní položíme vláčnou a měkoučkou šunku, na ní pohodlně uvelebíme vajíčko a přes to přelijeme omáčku; neuškodí ji předtím ještě prošlehat. A na závěr můžeme přizdobit sekanou pažitkou.
Vejce „Benedikt“ – jsou typicky americkou snídaní i když si každý myslí, že jsou původem z Francie. Mají tři hlavní složky: obyčejnou žemli s plátkem šunky, vynikající ztracená vejce položená na žemli a přelita báječnou holandskou omáčku s krémovou a bohatou máslovou chutí. O původu pokrmu koluje několik verzí. Klasická verze říká, že v roce 1860 jistý wallstreetský bankéř jménem LeGrand Benedict, pravidelný návštěvník manhatanského restaurantu Delmonico prohlásil, že je již znuděn předkládaným menu. Praktickou a rychlou odpovědí majitele hotelu Charlese Ranhofera byly vejce Benedikt. Určitým upřesněním je, že to nebyl samotný Ranhofer, ale „maitre d’hotel“(hlavní číšník hotelu) a pan Benedict. Jméno kuchaře a další fakta o původu, však historie již pohltila. V novějším vydání knihy „Joy of Cooking“ (Radost z vaření, Scribner 1997) je vznik jídla datován do roku 1920 s tím, že to měl být toast. Podle další verze prý jistý Lemuel Benedict, wallstreetský makléř, požadoval v roce 1894 v hotelu Waldorf toast se slaninou, ztracenými vejci a džbánkem („hooker“) holandské omáčky, ve snaze vyléčit svou kocovinu. Následně pak tento pokrm zařadil vrchní číšník Oscar Tchirsky, (kdysi vrchní číšník Delmonico), do základního menu restaurace. Nejméně pravděpodobná je verze, že byl objeven v restauraci „Brennan“ v New Orleansu. Každopádně je to oblíbená verze přípravy vajec Julie Roberts jako “ Nevěsty na útěku“ 🙂 .
Autor : Dadalova kuchařka a internet