Pirohy, vareniky, pelmeně, ravioli, torteliny . . . .

Všechno tohle jsou názvy pro taštičky různých tvarů, z nudlového nebo bramborového těsta, plněné různými náplněmi. A může  to být jak na sladko, tak neslano. Mohou se vkládat do polévek nebo se jedí jako příloha.

Vareniky

plněné těstovinové taštičky, jsou ukrajinským národním jídlem, který je vlastně ukrajinskou obdobou slovanských pirohů. Mívají tvar čtverce nebo půlměsíce a jako náplň se do nich používají brambory, maso, zelí, tvaroh nebo také ovoce. Varenyky se podávají polité máslem s kysanou smetanou, sladké varianty s cukrem. Další možností je přidat na ně škvarky, cibuli a smetanu.

Taštičky plněné masem se spíše nazývají :

Pelmeně

největší rozdíl mezi pelmeněmi a jinými druhy knedlíčků je v jejich tvaru a velikosti – typické pelmeně jsou měsíčkovitého („uchovitého“) tvaru a v průměru mají cca 2–3 cm, zatímco většina ostatních typů je většinou podlouhlá či kulatá a větší. Pro náplň lze použít vepřové, jehněčí, hovězí nebo jakékoli jiné maso; také smíchání několika druhů je velmi oblíbené. (Podle tradičního udmurtského receptu by náplň měla obsahovat 45 % hovězího, 35 % jehněčího a 20 % vepřového masa.) Navíc se do náplně přidávají rozličná koření jako černý pepř, česnek a zejména cibule.

Pirohy

(polsky pierogi, slovensky pirohy, moravsky pěry jsou nekynuté knedlíky středoevropského a východoevropského původu. Jsou půlkruhovitého, případně trojúhelníkovitého či obdélníkovitého tvaru a mohou být plněny různou nádivkou, od zelí, masa a sýru až po ovoce. Je třeba je nezaměňovat s

Pirožky

což je obecný ruský název pro plněné pečivo, např. koláčky či buchty, kynuté

Z židovské kuchyně potom

Kolduny, kreplach

A z Itálie

Tortellini, Ravioli,

 

Zde platí, e každý jen tu svou má za jedinou – co se v jedné zemi jmenuje tak, tak v druhé zemi je úplně naopak  🙂

 

polévky a zavářky

 

 

 

Updated: 30.4.2024 — 21:00

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme