Jehněčí kýta pečená

1 jehněčí kýta (1,5 až 3 kg)
5 větviček rozmarýnu
5 stroužků česneku
5 ančoviček
sůl

Jehněčí pečeně bývá většinou trochu o nervy. Dělá se jen několikrát za rok a je to vzácnost. Maso je drahé a ještě je ho docela dost. Takže pokud na vás v rodině zbyla úloha kuchaře, mám pro vás recept na jehněčí pečínku, který zmáknete naprosto v klidu i napoprvé.
Můžete použít na jehněčí kýtu o hmotnosti 1,5 až 3 kg. Na konci získáte pečeni se světle růžovým a neuvěřitelně šťavnatým masem, která má zároveň vypečenou kůrku i pár pěkně křupavých konců na okrajích.Na špikování se používá britská trojkombinace rozmarýn, česnek a ančovička. Zní to k jemnému jehněčímu dost agresivně, ale věřte mi, že je to jedna z nej kombinací, co můžete zkusit. Kdyby to ale na vás přeci jen bylo moc, klidně ančovičku vynechte – česnek i rozmarýn budou bohatě stačit.Postup ani pečení v sobě nemá žádnou záludnost. Chce to ale trochu trpělivosti a průběžné kontroly vpichovacím teploměrem. Jehněčí kýta vám trochu pomůže i svým tvarem. I když se s propečením netrefíte úplně na stupeň přesně, tak vždycky na kýtě najdete alespoň jedno růžové místečko a zároveň i jedno pěkně propečené.Já se s kýtou vždycky strefuju kousek nad 60 °C. Maso v nejsilnější části je takhle ještě krásně růžové. Po okrajích a směrem k povrchu je už ale i pár míst více propečených, což dohromady tvoří pěkný kontrast.

Postup

1 Den předem nebo alespoň několik hodin předem kýtu osušte papírovým ubrouskem a ze všech stran pořádně osolte. Dejte ji na rošt (aby okolo masa proudil vzduch), pak do lednice a nechte vklidu nasolit. V den pečení pak kýtu před pečením vyndejte a znovu pořádně osušte. Tohle je příklad menší kýty z mléčného jehněte. Hmotnost je 1,5 kg.

2 Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké klínky. Ančovičky nakrájejte na malé kousky a z rozmarýnu oštípněte špičky větviček. Ančovičky, česnek, rozmarýn – k jehněčímu perfektní chuťová kombinace.

3 Prohmátněte kýtu rukou a zjistěte, kudy vede kost a kde je sval. Masitou část pak propíchněte úzkým nožem na několika místech, stačí asi 1 až 2 cm do hloubky. Do otvoru pak vmáčkněte ančovičku a rozmarýn s česnekem. Menší kýtu stačí takto bohatě prošpikovat jen z jedné strany. Špikujte zhruba co 5 cm. Kousek rozmarýnu i česneku můžete nechat klidně čouhat.

4 Následovat bude pomalá část pečení, kdy můžete kýtu péct v troubě rozehřáté na 100 až 140 °C. Záleží spíše na vás, kolik máte času. Při 100 °C se bude péct kýta nejpomaleji, ale taky nejvíc rovnoměrně. Při 140 °C už to bude odsýpat o něco rychleji, 3kg kýta ale pořád zabere alespoň 2 až 3 hodiny. Prošpikovanou kýtu dejte na rošt a pod něj pekáček, který zachytí případnou odkapávající šťávu (nebude jí ale moc). Dejte do trouby a pomalu pečte. Menší kýtu zkontrolujte už po hodině pečení, větší klidně až po 2 hodinách. Vpichovací teploměr zapíchněte do nejsilnější části kýty a číhejte na teplotu okolo 55 °C. Po prvním pečení je maso propečené a krásně voní, ještě ale nemá udělanou pořádnou kůrčičku. Na tu teprve dojde! Takhle upečená kýta nebude vypadat nijak oslnivě, ale nebojte – kůrčičku doženete později. Dejte ji stranou a nechte ji odpočinout na 20 minut. Troubu mezitím rozhicujte na co největší knedlík (čili na 230 až 250 °C)

5 Odpočatou kýtu dejte znovu do trouby a nechte zapéct do křupava. Bude to trvat asi 10 až 15 minut. Zbytečně to ale neprodlužujte, protože tohle rychlé pečení kýtu rychle vysušuje. Absolutní nádhera! Povrchový tuk a rozmarýn se při pečení krásně rozvoní.

6 Upečenou kýtu sundejte z roštu a dejte na tác nebo velký talíř odpočívat. 15 až 20 minut je tady minimum. Odpočatou kýtu poté přendejte na prkýnko a přímo před hosty naporcujte na plátky.

Tohle přesně chcete! Krásně šťavnaté a křehké maso. Vnitřní teplota tady byla malinko přes 60 °C. Můžete začít buď od povrchu a postupně se propracovávat až ke středu. Nebo rovnou krájejte silnější plátky příčně na osu kýty. A teprve jakmile je odkrojíte, dočistíte kýtu drobnými řezy.

Tipy

Pokud je kýta na povrchu málo pokrytá tukem, můžete vykřupané a krásně voňavé kůrce ještě trochu pomoct. Nasekejte si lístky rozmarýnu nadrobno a promíchejte je s olivovým olejem. Touto směsí pak kýtu potřete před druhým pečením. Olej pomůže křupavé kůrce a karamelizovaný rozmarýn bude ještě víc vonět . Zbytky z kýty nakrájejte na tenké plátky nebo naopak na drobné kostičky, které použijte do sendvičů. Kosti z kýty se samozřejmě dají využít na základní jehněčí vývar.Jehněčí kýta se někdy prodává bez kolínka (tj. bez té tenké špičaté části) anebo vykostěná jako roláda. Postup bude hodně podobný. V případě vykostěné kýty máte ovšem tu výhodu, že můžete maso uvnitř ještě lépe ochutit – třeba pastou z nasekaného rozmarýnu, česneku a ančoviček. Bez kosti se maso také upeče o něco rychleji.Čím je jehněčí starší, tím je výraznější jeho specifická chuť. Pokud chcete jehněčí aroma zmírnit, zbavte pečeni tuku, který je cítit nejvíc.

podle : https://recepty.cuketka.cz/pecena-jehneci-kyta/ 

Ne vždy chceme mít u nás maso růžové, ale jinak je ten recept bezpečný.

jehněčí

Updated: 14.4.2020 — 20:09

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme