Džuveč, гювечe, đuveč, güveç, гувец

200 g masa jehněčí (nejlépe)
+ 200 krůtí
+ 200 g hovězí
+ v případě nouze i vepřové
200 ml kulatozrnné rýže
2 cibule
1 červená paprika
1 zelená paprika
1 kapie
5 rajčat
1/2 lilku
1/2 cukety
2 lžíce mraženého hrášku
2 lžíce krájených fazolek
2 větší předvařené bramory
4 lžíce oleje
500 ml vývaru s rajským protlakem
sůl, pepř

 

POSTUP :

Nejprve je nutné si uvědomit, že je to jídlo z Balkánského poloostrova, a vepřové maso i sádlo je tady méně používané. Takže primárně volíme skopové, jehněčí, kozí, králičí, kuřecí a třeba krůtí. Existuje i rybí džuveč i tuňákový.

Tak tedy začneme: maso nakrájíme velmi nadrobno nebo nahrubo umeleme. Na lžíci oleje velmi zprudka opečeme, mleté rozďoubáme a taky opečeme. (v originálu je maso grilované). Přidáme nahrubo pokrájenou cibuli a necháme zeskelnatět. Podlijeme vývarem s přidaným protlakem a pomalu dusíme. Pokud máme kouřovou sůl, v této chvíli s ní maso posolíme Mezitím uvaříme brambory a pokrájíme na plátky. Když maso začíná měknout, necháme vydusit na tuk a přidáme zeleninu pokrájenou na proužky, rajčata na půlměsíčky. Zeleninu necháme lehce podusit, ona pustí vodu. Do zapékací mísy se potom snažíme narovnat střídavě vrstvy zeleniny, masa, rýže (proprané), brambory na plátky). Jednotlivé vrstvy podléváme vývarem s rajským protlakem. Pokud vaříme ve stejné nádobě, nebo se nám nedaří tvořit vrstvy, pak opatrně promícháváme. Přivedeme k varu a vaříme asi 5 minut. Nyní můžeme přidat i rozmražený hrášek, či fazolky. Pak dáme do trouby na 150°C a zapékáme až rýže změkne (asi 20 minut)

Podle: internetu  a mnoha dalších, včetně bulharských receptů
Inspirace :Makovou panenkoua například  

zelenina

 

Vzpomínka na Vaňhovu rybí restauraci a místní rybí džuveč s hranolky je i po těch letech živá. Z lustru ovšem nelezu. Znalci vědí o čem mluvím. 🙂 .

Updated: 23.7.2023 — 1:09

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme