Hovězí pečeně po anglicku – Pot Roast

(6–8 PORCÍ)

1,5 – 2 kg hovězí pečínka, třeba tzv. váleček či falešná svíčková
2 lžičky soli
1 lžička čerstvě namletý pepř
2 lžíce rostlinný olej
6 stroužků utřeného česneku
100 – 200 ml těžší červené víno
500 ml hovězí vývar
1-2 lžíce worcesterská omáčky
2 velké bílé cibule na větší kusy
500 g mrkve
500 g malé nové brambory, očištěné a nakrájené na kousky
1 snítka rozmarýnu

POSTUP:

Troubu předehřejte na 150 °C. Velký silnostěnný, ideálně litinový kastrol postavte bez pokličky na sporák na vysoký stupeň. Maso ze všech stran osolte a opepřete, do kastrolu vlijte trochu oleje a jakmile se rozehřeje, opečte na něm ze všech stran maso, aby se zatáhlo a chytilo trochu barvu, 3 až 4 minuty z každé strany.
Maso vyndejte a dejte stranou třeba na talíř. Do kastrolu dejte česnek a smažte ho asi minutu – pozor, aby se nespálil. Vlijte víno a vývar a odvařte přípečky, pak do kastrolu vraťte maso.
Zalijte worcesterskou omáčkou a okolo masa rozmístěte kousky cibule, nakrájené karotky a brambory. Navrch položte snítku rozmarýnu, kastrol přikryjte a vložte do trouby.
Pečte 3-4 hodiny, až se maso bude pod vidličkou rozpadat na vlákna. Zeleninu s bramborami podle chuti osolte a opepřete a podávejte k masu.

PRIMA TIP: Nechcete-li přidávat víno, zvyšte množství vývaru nebo použijte čistou hroznovou šťávu.

Podle : Marek Kučera : Hovězí pečeně po anglicku

 

Z <https://fresh.iprima.cz/recepty/hovezi-pecene-po-anglicku>

 

Pečeně je termín používaný k popisu hovězího masa[1] vyrobeného pomalým vařením obvykle tuhého hovězího masa ve vlhkém teple. Pro tuto techniku ​​jsou preferovány tužší kusy, jako je chuck steak, spodní kulaté, krátká žebra a 7-kostní pečeně. Tyto škrty jsou americké termíny; různé termíny a řeznické styly se používají v celém anglofonním světě i mimo něj. Zatímco houževnatost vláken je činí nevhodnými pro pečení v troubě, pomalé vaření maso změkne, protože tekutina vymění část chuti s hovězím masem.

Opékání pečeně před přidáním tekutiny je volitelný krok ke zlepšení chuti. Zhnědnutí může nastat při nižších teplotách a delší době vaření, ale výsledek je méně intenzivní než pečení při vysoké teplotě. Obě techniky lze použít při přípravě pečeně v kotlíku.[2] Výsledkem je jemné, šťavnaté maso a bohatá tekutina, která se hodí do omáčky.

V USA, kde je také známá jako „Yankee pot roast“,[3] se mísa často podává se zeleninou, jako je mrkev, brambory a cibule dušené v tekutině na vaření. Pot roast je americké jídlo s vlivy francouzského jídla boeuf à la mode, německého sauerbraten a dušeného masa z Ashkenazi. Novější „Mississippi Pot Roast“ se obvykle vyrábí se sklíčidlem, kořenícím práškem s příchutí ranče a pepperoncini.[4]

 

Hovězí

Pot roast is a term used to describe a beef dish[1] made by slow-cooking a usually tough cut of beef in moist heat. Tougher cuts such as chuck steakbottom roundshort ribs and 7-bone roast are preferred for this technique. These cuts are American terms; different terms and butchering styles are used throughout the Anglophone world and beyond. While the toughness of the fibers makes them unsuitable for oven roasting, slow cooking tenderizes the meat as the liquid exchanges some of its flavor with the beef.

Browning the roast before adding liquid is an optional step to improve the flavor. Browning can occur at lower temperatures with a longer cooking time, but the result is less intense than a high temperature sear. Either technique can be used when making pot roast.[2] The result is tender, succulent meat and a rich liquid that lends itself to gravy.

In the US, where it is also known as „Yankee pot roast“,[3] the dish is often served with vegetables such as carrots, potatoes and onions simmered in the cooking liquid. Pot roast is an American dish with influences from the French dish boeuf à la mode, the German dish sauerbraten, and Ashkenazi meat stews. The more recent „Mississippi Pot Roast“ is typically made with chuck, ranch flavored seasoning powder, and pepperoncini.[4]

 

Z <https://en.wikipedia.org/wiki/Pot_roast>

 

 

 

 

 

 

 

 

Updated: 13.1.2022 — 18:43

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme