Palačinky

Palacinky200 ml mléka
2 vejce
3 lžíce přepuštěného másla
1/2 prášku do pečiva
150 g hladké mouky
špetka soli

 

 

 

 

 

 

POPIS PŘÍPRAVY :

stěrka_na_palacinky

Smícháme tekuté – mléko, vejce, rozpuštěné máslo. Přidáme sypké – mouku, prášek do pečiva.  Vše rozmixujeme ponorným mixerem, necháme 20 – 30 minut odpočinout, doladíme hustotu mlékem. Smažíme již bez tuku na rozpálené, nejlépe teflonové pánvi tenké palačinky. Na pánev k jedné straně rozlijeme 1 lžíci ( hlubokou starou velikost ) nebo malou naběračku. Potom kruhovým nakláněním rychle rozlijeme těsto po celé pánvi. Zbyde-li nám několik nedolitých otvůrků v těstě, zaplníme je odkápnutím ze lžíce. Těsta musí být nejmenší možné množství, aby palačinka byla dostatečně tenká. Velmi pohodlné je použít stěrku na roztírání těsta, ale s trochou praxe je možno se obejít i bez ní. Když se kraje palačinek začnou nadzvedávat ( vydržet! ) a zespoda zezlátnou, což zjistíme nadzvednutím, otočíme ji buď ve vzduchu nebo lopatičkou, jak si troufneme. Z druhé strany smažíme již velice krátce, jen 20 – 30 vteřin.  Z množství uvedeného v receptu uděláme asi 10 kusů 20 cm palačinek.

Po mnoha letech pokusů jsem dospěl k tomuto receptu, který nikdy nezklame. Palačinky se netrhají, neplavou v omastku a dají se dělat opravdu tenké.

Důležité je si ještě ujasnit názvosloví : toto jsou palačinky, nebo krajově a zastarale amolety, když jsou hodně tenké tak crepes
Omelety, vaječné omelety by neměly obsahovat mouku, ale ve Vídni na to mají jiný názor 🙂

0dobre

 

Autor :  Jan Hlaváček

0tlzpet

Pečivo sladké

Updated: 17.9.2023 — 0:02

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hlaváčkova sbírka receptů ( public domain ) 2015 Frontier Theme