Kuřecí maso před téměř všemi úpravami “citronuju” , tedy nakládám do citronové šťávy. Pokud se jedná o vykostěná stehna, nebo prsíčka, která budou použita jako plátky, řízky nebo jinak dělená, tak je naklepu, osolím o trochu méně než obvykle, pokapu citronovou šťávou a naskládám na sebe. Přikryju mikrotenovou nebo potravinářskou folií tak, aby maso bylo téměř bez přístupu vzduchu. Nechám v lednici alespoň 24 hodin. Maso je potom neuvěřitelně šťavnaté. Musí zmizet vůně citronu. I prsíčka, která jsem nikdy nejedl, že jsou suchá – to je neskutečné překvapení a pochutnání !!
Obdobným způsobem “citronuju” i další kuřecí díly nevykostěné, efekt je stejný. Několikráte jsem zkoušel “citronovat” před pečením i celé kuře, výsledek byl obdobný, i když ne tak markantní. Prozatím mám vyzkoušeno, že tento postup se dá s úspěchem aplikovat na krůtí maso. Všichni co tvrdí “krůtu já nejím, ta je strašně suchá” pak nevěří, že jedí krůtí maso. Tento postup nepoužívám při nakládání do sojové nebo obdobné omáčky.
Autor : Jan Hlaváček
Objevil jsem na internetu návod na solný lák, ten bych chtěl taky vyzkoušet
1 l vody
70 g cukru krupice
100 g soli
1 bobkový list
3 kuličky černého pepře
3 kuličky jalovce
větvička tymiánu
šťáva z 0,5 citronu
1. Připravte lák
Všechny ingredience na lák dejte do většího hrnce a za stálého míchání přiveďte k varu. Jakmile se cukr se solí zcela rozpustí, stáhněte z ohně a nechte lák vychladit na pokojovou teplotu. Poté dejte vychladit lák do chladničky. Menší části masa prý stačí i 1-2 hodiny, větší přes noc, např. celou krůtu. Koření je možné obměňovat a nálev potom používat i na jiné druhy masa.